Skype ile Amerikan filmine seçilen ilk Türk oyuncu

Magazin Temmuz 5, 2014

Dünya Sineması’nın kalbinin attığı Los Angeles’ta yaşayan Kürt yönetmen Jano Rosebiani’nin yönetmenliğini ve senaristliğini yaptığı “Chaplin of the Mountains” filmi geçen hafta New York’ta izleyicisi ile buluştu. Filmin bizim için en ilgi çeken yönü ise Türkiye’den internet cafe’den skype bağlantısı yaparak oyuncu kadrosuna seçilen oyuncu Taies Farzan oldu.

Amerika’da gerçekleşen oyuncu seçimleri sırasında Türkiye’de tatilde olan İran asıllı Türk oyuncu Taies Farzan, internet cafeye giderek Skype’den bağlandığı Jano Rosebiani’nin verdiği rejiye göre oturduğu yerden rol yaparak filmin varolan kadrosuna seçildi. İran devrimi sonrasında 6 yaşındayken Türkiye’ye gelen Taies Farzan, Tahranlı bir Türk oyuncu. 2000 yılına İranlı yönetmen Daryush Shokof ile tanıştı. Shokof’un ‘Tenussian Vacuvasco’ ve ‘Breathful’ adlı 2 filminde rol aldı. Yine 2013 yılında vizyona giren yönetmenliğini Ben Affleck’in yaptığı dramatik gerilim filmi olan Argo’da canlandırdığı orta sınıf İran’lı bir kadın rolüyle kendinden söz ettirmişti.

”Türkiye’de vizyonu belli değil”
Taies Farzan, “Chaplin of the Mountains” filmi hakkında şunları söyledi: ‘Film, Kandil’de çekildi. Yönetmen Jano Rosebiani, bana internet sitem yoluyla ulaştı ve Skype görüşmesi sonrasında kadroya alındım. Çekimler çok güzel geçti. Filmin öyküsü beni çok derinden etkiledi. Maalesef, film Türkiye’de vizyona girer mi girmez mi belli değil. Çünkü, “Chaplin of the Mountains” Bağımsız bir film. Dileğim, Türkiye’de de güzel filmler çekilir ve bende, o güzel yapımlarda yer alırım.’’ Kandil’de çekilen filmde Chaplin’in sinemasını Kürdistan’ın yoksul köylerinde tanıtmak için yola çıkan iki Amerikalı gencin başından geçenler anlatılıyor. New York ve Los Angeles’ta vizyonda olan ve gelecek hafta Kanada’da vizyona girecek olan filmde Taies Farzan’ın yanı sıra, Estelle BAJOU, Zack Altın, Benner Visso, Kurdo Galali rol alıyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.