En çok hangi üniversite haber oldu?

Yaşam Temmuz 16, 2014

Üniversite yarışının sınav stresi sona ererken şimdi de kayıt süreci başladı. Devlet üniversiteleri haberlere konu olurken, başarılı öğrencileri çekmek isteyen özel üniversiteler daha çok reklama yöneldi. (MTM) Medya Takip Merkezi de üniversitelerin bu yarıştaki medya performansını ele aldı. Araştırmaya göre; yazılı basında en çok habere konu olan üniversite Ankara Üniversitesi, görsel basında ise Marmara Üniversitesi oldu. En çok ilanı ise yazılı basına Medipol Üniversitesi verirken, görsel basında ise en çok Nişantaşı Üniversitesi’nin reklamlarının yer aldığı görüldü.
Medya Takip Merkezi (MTM), üniversitelerin medyadaki görünümüne değinerek hangi üniversitenin ne kadar haber olduğunu, ne kadar ilan ve reklam verdiğini irdeledi. Araştırmaya göre, yazılı basında sütun-santim bazında en çok haber olan üniversite Ankara Üniversitesi oldu. 15 Haziran – 15 Temmuz arasını kapsayan rapora göre, Ankara Üniversitesi bir aylık süreçte 179 bin 694 sütun-santimlik alanda bin 132 haberle yer alarak gazete ve dergi sayfalarında yer edindi. İstanbul Teknik Üniversitesi de 167 bin 475 stxcm’lik alanda 850 adet haberle gündeme gelerek gazete ve dergilerde görüldü.

En çok ilanı Medipol Üniversitesi verdi
MTM, üniversitelerin yazılı basına kaç adet ilan verdiğini ve ne kadarlık alanda yer kapladığını hesapladı. Araştırmaya göre, Medipol Üniversitesi hem alan hem de adet bazında yazılı basında görünürlüğü en fazla olan üniversite oldu. Bir aylık süre zarfında 41 bin 454 sütunxsantimlik alanda yayınladığı 135 ilanla öğrencilere seslendi. İstanbul Aydın Üniversitesi’nin ilanları da yazılı basında 33 bin 585 stxcm’lik alanda yer aldı. Böylece üniversite gazete sayfalarında en çok yer alan ikinci üniversite oldu. Listede adet bazından ikinci olan Girne Amerikan Üniversitesi, 15 bin 490 stxcm’lik alan ile alan ölçeğinde, listede üçüncü sırada yer edindi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.