Duvar Kâğıdı Nasıl Yapıştırılır

Haber Şubat 20, 2017

Duvarlarını boyayarak güzelleştirenler kadar, rengârenk bol çeşitli duvar kâğıtlarını tercih edenler de vardır. Gerek desen açısından gerekse renk açısından kullanıcıyı kendine çeken duvar kâğıtları oldukça rağbet görmektedir. Fakat duvar kâğıdı uygularken dikkat edilmesi gereken noktalara önem vermekte fayda vardır. Her işin olduğu gibi duvar kâğıdı yapıştırmanın da bazı püf noktaları vardır. Öncelikle duvar kâğıdı yapıştırırken tavan veya duvarınızı önceki boya ve duvar kâğıdı kalıntılarının özenle temizlenmesi gerekmektedir. Temizleyemeyen kalıntılar üzerine yapacağınız uygulama zamanla kabarma yapabilir ve emeğiniz boşa gidebilir. Duvar kâğıdı uygulayacağınız alan pürüzsüz olmalıdır. Duvar kâğıdı tercihiniz renkli ise duvar üzerine çekeceğiniz alçı ve macunun çok düzgün olması gerekir. Çünkü yeterince düzgün olmayan alanda ışık yansıması olduğu zaman duvar kâğıdınızın rengi karışacaktır. Koyu renk duvar kâğıdı uygulamasında ise mutlaka uyulacağınız duvara bir kat plastik boya uygulaması yapılması gerekmektedir. Duvar kâğıdı uygulamasına başlamadan önce kâğıdınızın içindeki rulo ‘da yazan kullanma kılavuzunu mutlaka okumanız gerekir. Burada yazılanlar size yol gösterecektir. Uygulama esnasında 2 çeşit yapışkan kullanılmaktadır. Bunlardan birisi perfax diğeri methylen adındaki yapıştırıcı maddedir. Bu yapışkanları üzerinde yazan tarife göre hazırlamak için geniş ve derin bir kap bulundurmak gereklidir. Toz yapışkan maddeyi bu kabın içerisine dökerek pelte kıvamında bir karışım elde edilir. Kalın duvar kâğıdı uygulaması yapılacaksa bu karışıma bir miktar ‘da sıvı duvar kağıdı yapıştırıcısı katılmalıdır.

Öncelikle bir rulo duvar kâğıdını açarak, yönünü ve desenlerin şeklini ayarladıktan sonra uygulayacağımız duvarın ölçülerinin eşit olup olmadığına bakılmalıdır. Bunun için bir kaç yerden duvar ölçümünü yapmak gerekir. Ölçümü yaptıktan sonra en yüksek ölçümü baz alarak duvar kağıdını 10 cm pay bırakarak kesmelisiniz. İkinci kâğıdı kesilen kağıdın yanına getirerek desenlerin ayarlaması yapılmalıdır. İlk kesilen kâğıttan biraz daha fazla pay bırakarak bu kâğıdında kesme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Kesilen kâğıtların arka yüzüne hazırlanan yapışkandan rulo veya fırça yardımıyla sürülür ve 10 dakika bekledikten sonra duvara uygulaması yapılır. İkinci kesilen parçayı da desen uyumuna dikkat ederek yapışkanı sürülür ve bekleme süresinin ardından onun uygulamasına geçilir.

Bu işlemleri yaparken sürülen yapışkanın duvar kâğıdının ön yüzüne gelmemesi için çok dikkat etmek gerekmektedir. Yapıştırma işlemi sonunda oluşabilecek kabarcıkları gidermek için üstten başlayarak temiz bir bez veya cam sileceği ile yukardan aşağıya doğru hareketlerle kabarcıklar giderilir. Bu işlemi yapmaktaki amaç ise sonradan o kabarcıkların kötü görüntü oluşturmasını engellemektir. Duvar kâğıdı uygulaması düzgün yapıldığı takdirde evinizde yıllarca kullanılabilir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.