2016 İlkbahar Yaz Modası

Magazin, Yaşam Mart 5, 2016

2016 İlkbahar Yaz Modası

Londra, Milano, New York moda haftası derken, 2016 ilkbahar yaz modası trendleri şimdiden belli oldu. Önümüzdeki bahar ve yaz modasında bayanların sırt, omuz ve kol dekoltelerini ortaya çıkaracak olan modacılar değişik oyuk ve farklı yerlerdeki pencerelerde kadının farklı kıvrımlarına dikkatleri çekiyor.

Fırfırlar, danteller omuzlara ve kollara vurgu yapmakta. 60ların ve 70 lerin kendine özgülükleriyle günümüz yorumunu harmanlayan modacılar geçmiş ikonlarına da gönderme yapmış durumda. Baskın renk olarak kullanılacak olan pembe, değişik bir yorum kazandırmak adına maskulen tavra bürünecek şekilde de karşımıza çıkıyor.

Son senelerde baharın müjdecisi gibi tekstil ve moda sektöründe de kendini gösteren floral çiçek desenler yine 2016 bahar-yaz koleksiyonlarında da farklılıklarla kendini gösterirken çok daha canlı 3d efektlerle hayatımıza girecek. Monokrom adı altında hayatımızda her daim yeri olan siyah-beyaz kombin şıklığı her zaman olduğu gibi yazında hayatımızda olacak. İlk bahar akşamlarında da, sıcak yaz akşamlarında da herkese asalet katacak olan bu renklerin gerek düğün gerek iş ortamında da olsa her zaman trend.

Yıllar öncesinden tekrar son senelerde hayatımıza girmiş olan nostaljik detay olan kroşeler, nakışlar, el oyaları, tığ işleri, delikli nakışlar yine bluzların, elbise ve eteklerin kol ucu, etek ucu ve yakasında kendini göstermeye devam ediyor. Blok desenlerden oluşan birbirine zıt renk ve desenlerden oluşan parçalar yine Milano ve Londra sokaklarında görülmeye değer bir bahar ve yaz modasının habercisiydi.

Bir peri masalı misali salınıp, adeta hepimizi zaman tünelinde yolculuğa çıkartacak olan danteller, fırfırlar, uçuş uçuş şifonlar, 2016 romantik kadınının modası olsa gerek. Tarif edilen bu zarif silüete bürünmek isteyenlerin gerçek bir romantik stili olacak. Milano ve Londra defilelerinde Viktorian ve kral Edward dönemlerinden esinlenmelerde yok değildi. Şayet burada bahsedilen dönemlerin günümüzdeki betimlemesini taşımak isterseniz incelemenizde fayda var.

Özellikle fır fır yine bu seneye damgasını vuracak. Elbiseler, gömlekler, etekler, bluzlar aklınıza ne gelirse her parçada kendini gösterecek olan fır fır gözleri okşayacak. Cut out kesimli pencereler vücudun her bölgesinde kendisini gösterecek olduğundan, cesur görüntüler sergilenecek. Bel oyuğunun altına kadar uzanan sırt dekolteleri, tek kollu ceketler, yine tek kollu gömlekler hatta ters giyilecek şekilde sırt dekoltesi ni ortaya çıkaracak olan gömlekler çok moda.

Rocknroll modası bu senede son hız akımına devam ediyor. Deri, zımba, trok, zincirsiz bir hayat düşünülemez. Zira romantizmin yanında bu sert tavırlar da olmalı. Hatta romantik mini kabarık tül eteklerle, mini zincirli, troklu deri monttan oluşan kombin sentezleri yine hayat bulacak.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.